WWUH Radio 91.3 FM

Make a secure online donation to WWUH

Follow University of Hartford Women's Basketball on WWUH!

University of Hartford

When the University of Hartford was incorporated just over 50 years ago by business and community leaders, they envisioned a center of education and culture for Greater Hartford. At its core, it would be a university for the community created by the community.

The University has come a long way since its humble beginnings on Hartford’s last remaining farm, evolving from a local school for commuters into a comprehensive university that attracts students from throughout the world. Yet it remains true to its original mission of serving as a valued resource for individuals, families, businesses, and communities throughout the Hartford region, offering hundreds of programs that serve the University and its neighbors every day. For over 45 years listener supported WWUH has served an important role in the University's community service mission.

Visit WWUH on Facebook    Follow WWUH on Twitter

WWUH Classical Programming

September

Wed

1

Wagenseil: Concerto in A Major; Mozart: Violin Concerto # 4; Fibich: Symphony #1; Lambert: Lecons Tenebres; Albinoni: Oboe Concerto

Thu

2

Steve’s Favorites.  An annual indulgence in which your host shares some favorite recordings.Beethoven: Overtures; Telemann: Concerto for Flute, Oboe d'amore & Viola d'amore in E; Mozart: Divertimenti for Strings K. 136-138; Elgar: Chanson de Nuit, Chanson de Matin; Schubert: Fantasia in f D940; Couperin: Lecons de Ténèbres;

Classical Happy Hour -Dvorak: Slavonic Dances Op. 46; Sibelius: Karelia Suite Op.11.

Fri

3

Music of Harry Partch

Sun

5

Deems Taylor: Peter Ibbetson

Mon

6

"Labor Day" - Carpenter: Adventures in a Perambulator; Porter: Anything Goes; Moore: The Pageant of P. T. Barnum;

Drake's Village Brass Band - Summertime Band Concert #5 "The Grand Finale"

Tue

7

Brahms: Symphony #3 in F major, op.90 and Symphony #4 in E minor, op. 98 as well as a classical film score and newly received classical releases

Wed

8

De Wert: Missa Domincalis; Shostakovich: Chamber Symphony; Del Aguila: Salon Buenos Aires; Grieg: Symphonic Dances; Kennis: Sonata # 1

Thu

9

Music by composers born on September 9 - Cererols, Frescobaldi, Pezel, Tull, Donizetti: String Quartet #17

Fri

10

Music for the Jewish High Holy Days

Sun

12

Gluck: Iphigenie auf Tauris

Mon

13

Foote: Francesca da Rimini, 4 Character Pieces after the Rubaiyat of Omar Khayyam; Herbert: Serenade for Strings; Chadwick: Symphonic Sketches; Gloria Cheng: Piano Dances a 20th Century Portrait;

Drake's Village Brass Band  - Canadian Brass - Echoes of Gabrielli

Tue

14

Coleridge-Taylor: Clarinet Quintet; Hindemith: Symphonic Metamorphoses; Elgar: Violin Concerto;
Penderecki: Credo

Wed

15

Cimarosa: Overtures; Moulu: Missa Alma Redemptoris: Scriabin: Piano Sonata #1;

Corigliano: Troubadors; Gregorio: Coplanar 5

Thu

16

Bernstein: Suite from “On the Waterfront”; Korngold: String Sextet; Mendelssohn: Choruses from Elijah; Wagner: America Centennial March and Rule Britannia; Faure: Pavane and Pelleas & Melisande; Bizet: Jeux d’Enfants; Bolcom: Ghost Rag and others; Berlioz: Overtures and Nuits d’Ete; Puccini: Messa di Gloria; Parry: Lady Radnor’s Suite; Bridge: Suite for String Orchestra.

Fri

17

Host’s choice – guest host tonight

Sun

19

Donizetti: Maria Stuarda

Mon

20

City Life - Mckinley: Boston Overture; Duke: Hommage to Boston; Ibert: Bostiana; Copland: Music for a Great City; Daugherty: Brooklyn Bridge; Reich: City Life

Drake's Village Brass Band  Sparke: A Pittsburgh Symphony; Harbison: Three City Blocks; Schuman: George Washington Bridge

Tue

21

Music by composers born in 1810: Robert Schumann, Frédéric Chopin, and Norbert Burgmüller

Wed

22

Beethoven:Symphony # 3; J. P. E. Hartmann: Corregio; Brahms: Hungarian Dances; De la Rue: Requiem

Thu

23

Bononcini: Sinfonias; Clemens non Papa: Motets; Miaskovsky: Symphony #8 in A Op. 26; Cazden: Sonata, Op. 53 #3; Arutunian: Trumpet Concerto in A Flat; Helps: Image

Fri

24

What’s that you’re playing?Music written for instruments not typically found in your symphony orchestra

Sun

26

Rossini: Guglielmo Tell

Mon

27

City Noir - Dello Joio: New York Profiles; Daugherty: Philadelphia Stories; Einem: Philadelphia  Symphony; Adams: City Noir; Part: Symphony #4 "Los Angeles"

Drake's Village Brass Band  - Penderecki: A Pittsburgh Overture; Husa:  Music for Prague

Tue

28

Music by composers born in 1810: Robert Schumann, Frédéric Chopin, and Norbert Burgmüller (continued)

Wed

29

Rubenstein:Akrostychen # 2; Von Wartensee: Symphony # 3; Schumann: Nachstucke; Willan: Missa Brevis # 4

Thu

30

Svendsen: Norwegian Artists' Carnival, Violin Concerto; Miaskovsky: Symphony #9 in e Op 26; Stanford: Clarinet Concerto, Three Motets; Cassado: Suite for Solo Cello; Silvestrov: Elegie

 

October

Fri

1

Music of Paul Dukas

Sun

3

Gounod: Romeo et Juliette

Mon

4

London Town - Bax: London Pageant; Gershwin: A Damsel in Distress; Coates: London Suite; Elgar: Cockaigne Overture (In London Town); Vaughan Williams: Symphony #2 "A London Symphony"; Coates: London Again Suite;

Drake's Village Brass Band  Sparke: A London Overture; Langford: London Miniatures; Parker: A Londoner in New York

Tue

5

Host's Choice

Wed

6

Dvorak: String Quartet in E Flat Major; Ramirez: Missa Criolla: Bax: Violin Sonata #3; Brun: Symphony # 3; Kuhnau: Sonata # 6

Thu

7

Bond: Concertos in D, A; Billings: Hymns; Molique: String Quartet #2; Manchicourt: Magnificat; Draeseke: Piano Concerto in E Flat Op 36;

Classical Happy Hour- Rossini: Piano Music; Myslivecek Symphonies in B Flat, D; Telemann: 3-Horns Concerto

Fri

8

Classical music goes ambient

Sun

10

Mozart: Idomeneo

Mon

11

Strauss: Symphonia Domestica; Mahler: Symphony #3

Tue

12

Enesco: Rumanian Rhapsody #1; Granados: Goyescas; Wieniawski: Violin Concerto #2; Rossini: Petite Messe Solennelle

Wed

13

Pleyel: String Quartet; Farrenc: Trio for Clarinet, Cello, and Piano; Grieg: Violin Sonata #1; Jacob: Missa Dei Filii; Haydn:  Symphony #87

Thu

14

Francaix: Les Malheurs de Sophie; Zemlinsky: Symphony #2 in B Flat; Iannaccone: Woodwind Quintet #2; Saariaho: Nuits Adieux; Bermel: Quartet; Vranicky: Symphony in C

Fri

15

Benjamin Britten’s Young Person's Guide to the Orchestra and Serenade for tenor, horn, and strings

Sun

17

Bellini: Il Pirata

Mon

18

Bolcom: Caberet Songs with Orchestra; Satie: Songs with Orchestra; Gould: American Symphonette #2 & 3, Interplay for Piano and Orchestra

Drake's Village Brass Band - Hovhaness: Symphonies # 7 & 14

Tue

19

Stamitz: Viola Concerto; Guridi: Sinfonia Pirenaica;
Meyer: Concerto for Cello & Double Bass; Rachmaninov: All-Night Vigil

Wed

20

Mozart: Piano Sonata in D; Mahler: Songs to Poems by Friedrich Ruckert: Guilmant:  Sonata #7; Thomas: String Quartet in E Minor; Tchaikovsky:Violin Concerto

Thu

21

Michael: Parthia #1; Canteloube: Triptyque; Ferguson: Violin Sonata #1 Op.2; Arnold: The Bridge on The River Kwai Suite, Three Shanties for Wind Quintet, The Padstow Lifeboat March; English Dances Op. 27; Shulamit Ran: Concerto da Camera II; Auerbach: Lonely Suite Op. 70

Fri

22

Pablo Casals performs and conducts

Sun

24

Monteverdi: L’incoronazione di Poppea

Mon

25

Monday Night at the Movies - Jaubert: Port of Shadows; Kosma: The Gates of Night, The Children of Paradies; North: Spartacus; Morely: Captain Nemo and the Underwater City

Drake's Village Brass Band -  Hanaford Street Silver Band - Heavy Metal

Tue

26

Music by composers born in 1710: Giovanni Battista Pergolesi, Thomas Augustine Arne, and Wilhelm Friedemann Bach

Wed 27 Glinka: Trio in D Minor; Massenet: Piano Concerto; Anonymous: A Mass for the End of Time; Diabelli: Serenata Concertante; Schubert: Piano Sonata in D
Thu 28 Von Beecke: String Quartet in G; Hanson: Piano Concerto in C Op. 36; Carl Davis: Philharmonic Fanfare; Blake: Walking in the Air, A Month in the Country; Sandroff: Tephillah for Clarinet and Electronics
Fri 29 Halloween music - Philip Glass: Dracula and more
Sun 31 Rutland Boughton: The Immortal Hour